کاربرد دستگاه ضدعفونی در صنایع مختلف

ضرورت استفاده از دستگاه ضدعفونی در صنایع مختلف

عمل ضدعفونی شامل ایجاد سلامت مواد و محیط از نظر آلودگی باکتریایی می باشد. این یک چالش بزرگ برای صنایع، افرادی که در آنجا کار می کنند و برای حفاظت از محصول نهایی و بنابراین برای مصرف کننده می باشد. یک ضدعفونی موثر و منظم به طور قابل توجهی  مقدار پاتوژن ها را کاهش می دهد. ضروری است که تمامی سطوح ، جهت کاهش ریسک عفونت ضدعفونی  شوند. هدف این نوع ضدعفونی اجتناب از هر گونه آلودگی بالقوه ی محصول نهایی می باشد که ممکن است سلامت آن را به خطر بیاندازد.

با توجه به این که محیط صنایع باید مطابق با استاندارد های بهداشتی وضع شده توسط سازمان های نظارتی مربوطه باشند، بنابراین برای صنایع و خصوصا شرکت های غذایی و دارویی کاملا حیاتی است که سطح آلودگی میکروبی را در حداقل ممکن نگه دارند. در نتیجه صنایع باید به منظور دستیابی به محصولاتی با کیفیت مناسب و محافظت از مصرف کننده نهایی، روش های ضدعفونی ایمن تر را برای تجهیزات و محیط خود به کار گیرند.

این دستگاه در بخش های مختلف صنایع ذکر شده کاربرد دارد :

 • سالن های بسته بندی
 • سالن های تولید
 • سطوح تجهیزات ( که به دلیل وجود خلل و فرج زیاد یا سطوح حساس به رطوبت امکان ضدعفونی به روش های سنتی و دستی وجود ندارد)
 • کف و دیوار ها
 • محیط آزمایشگاه ها
 • رختکن ها
 • انبار های نگهداری مواد اولیه و محصول نهایی
 • ماشین های حمل و نقل
 • سردخانه ها
 • ضدعفونی سطح خارجی تخم مرغ
 • کلیه سطوح کاری
 1. صنایع غذایی :

دستگاه نوکوپرشیا می تواند به طور گسترده ای در صنایع غذایی به کار رود از این دستگاه میتوان در صنایع مختلف مثل گوشت و مرغ و فرآورده های پروتئینی، شیر وسایر فرآورده های لبنی، تخم مرغ، سس و انواع کنسرو ها، صنایع شیرینی سازی، تولید نوشابه و آبمیوه، ترشیجات و مربا، چیپس و اسنک، آجیل و خشکبار، تولیدات نشاسته ای، آرد و نان و غیره استفاده کرد.

 1. صنعت دارو سازی   

ضدعفونی در صنایع داروسازی و آرایشی بهداشتی، یک حلقه کلیدی و کاملا مهم در فرآیند تولید است.در صنعت داروسازی، ضدعفونی کردن تجهیزات تولید برای جلوگیری از مواجهه با آلودگی ضروری است. یک فرآیند ضدعفونی که از یک پروتوکل دقیق پیروی می کند، ممکن است از هر گونه آلودگی بالقوه در مصرف کننده جلوگیری کند.

همانطور که گفته شد در سالن های تولید و علاوه بر آن در کلین روم ها و آزمایشگاه ها که از نظر ریسک عفونت جز مکان های حساس این صنعت می باشند، کاربرد دستگاه مفید و حتی ضروری به نظر می رسد.

 1. صنعت هتلداری:

همان طور که مستحضر هستید، هتل ها به علت ماهیتشان که همان پذیرایی به مدت محدود از افراد مختلف با فرهنگ های گوناگون و حتی ملیت های متفاوت است، به شدت از نقطه نظر پاکیزگی و نظافت زیر ذره بین می باشند و این پارامتر شاید مهم ترین معیار برای انتخاب یک هتل لوکس از طرف گردشگران است.

علاوه بر عوامل فوق وجود عوامل دیگر مثل سیگاری بودن مهمانان اتاق ها نیز می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در محیط شود و در نتیجه کاربرد این دستگاه برای از بین بردن این بو های نامطبوع نیز ضروری به نظر می رسد. یکی دیگر از مزایای استفاده از این دستگاه بهره وری از سیستم Dry Mist (تکنولوژی مه خشک) می باشد، چرا که اساسا ایجاد رطوبت که غالبا توسط مه پاش ها (نسل قدیم دستگاه های ضدعفونی کننده) ایجاد می شود خود می تواند از علل رشد میکروب و همچنین تخریب وضعیت ظاهری اتاق ها به خصوص در مناطق شمالی و جنوبی کشورمان که نقاطی مرطوب هستند، باشد.

 1. کترینگ های عمومی و شهری و رستوران ها :

سطوح در تماس با دست ها یا غذا، عامل اصلی انتقال آلودگی، تجمع و انتشار تمامی انواع میکروب ها می باشد. این سطوح شامل تخته های برش مواد غذایی، پیشخوان ها، یخچال ها و سایر تجهیزات و وسایل موجود در آشپزخانه می باشد. به منظور به حداقل رساندن ریسک عفونت، ضروری است که به طور منظم هر سطحی که در تماس با مواد غذایی می باشد، ضدعفونی گردد.

طبق قوانین وزارت بهداشت برای آشپزخانه ها و رستوران ها دو سطح مختلف تعریف می شود:

1.سطوح Food contact (سطوحی که در ارتباط مستقیم با مواد غذایی هستند).

2.سطوح Non-Food contact  ( این سطوح در ارتباط مستقیم با مواد غذایی نمی باشند).

برای کلیه سطوح دسته اول علاوه بر ضدعفونی روتین روزانه که توسط اسپری ها و دستمال های آغشته به محلول ضدعفونی انجام می شوند جهت ضدعفونی کامل و تمام خلل فرج به دلیل حساس بودن این سطوح لزوم استفاده از دستگاه دوچندان می شود. برای سطوح دسته دوم نیز به دلیل انتشار میکروب ها از طریق هوا ( ذرات آئروسل) و تماس غیرمستقیم ( انتقال آلودگی از طریق تماس دست با سطوح مختلف مثل در، دیوار، اشیاء و به طور کلی سطوح غیر حساس به سطوح Food Contact) لزوم ضدعفونی برای نقاط فوق الذکر ضروری به نظر می رسد.