قیمت محلول ضدعفونی کننده در جهان

قیمت محلول ضدعفونی کننده در جهان

افزایش قیمت محلول ضدعفونی کننده دست درجهان

با گسترش ویروس کرونا، میزان تقاضا برای خرید و به تبع آن قیمت محلول ضدعفونی کننده دست در سرتاسر نقاط جهان به شکل چشمگیری افزایش یافته است. با نگاهی دقیق‌تر به بازارهای جهانی می‌توان این روند صعودی تقاضا و پیامدهای ناشی از آن را به خوبی مشاهده و تحلیل کرد.

رشد تقاضا و تأثیر آن بر بازار انگلستان

اطلاعات منتشر شده توسط شرکت رسانه‌ای Kantar نشان می‌دهد که آمار فروش مواد ضدعفونی کننده در ماه فوریه سال 2020 میلادی نسبت به ماه مشابه سال گذشته تنها در انگلیس چیزی در حدود 255 درصد افزایش یافته است. در عین حال، مطالعات نشان می‌دهند که تقاضا برای خرید صابون مایع در میان خریداران انگلیسی در مقایسه با ماه فوریه سال گذشته در حدود 7 درصد و میزان خرید مواد پاک کننده خانگی به میزان تقریبی 10 درصد بالاتر رفته است.

به همین دلیل، بسیاری از فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها عرضه این مواد را محدود کرده‌اند. به عنوان مثال، می‌توان به عملکرد داروخانه  Boots انگلیس اشاره کرد. این داروخانه زنجیره‌ای، طی ارسال ایمیلی به شبکه خبری CNBC اطلاع داده است که به تازگی در کلیه شعب خود، یعنی در 2465 فروشگاه مختلف در سرتاسر انگلستان، محدودیت فروش مواد ضدعفونی کننده دست را اعمال کرده و در هر خرید تنها دو عدد از این محلول‌ها را در اختیار هر خریدار قرار می‌دهد. بدیهی است که این جهش تقاضا افزایش قیمت محلول ضدعفونی کننده دست را نیز به دنبال داشته است.

رشد تقاضا وتأثیرآن بر بازار مالزی

بر اساس گزارش‌های ارائه شده توسط شرکت Nielsen، بازار محصولات بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده آسیا نیز تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است. به عنوان مثال، تحلیل‌گران دریافته‌اند که تنها در هفته منتهی به 26 ژانویه سال جاری، فروش محلول ضدعفونی کننده دست در مالزی به شکل قابل توجهی افزایش یافته و به مرز یک میلیون رینگیت مالزی معادل 237،176 دلار آمریکا رسیده است. این رقم، چیزی در حدود 800 برابر بیش‌تر از میزان خرید هفتگی ساکنان این کشور در شرایط عادی بوده است. همین امر موجب بالا رفتن قیمت محلول ضدعفونی کننده دست در مالزی و سایر نقاط آسیا شده است.

رشد تقاضا و تأثیر آن بر بازار ایتالیا

ایتالیا از جمله کشورهایی است که تاکنون بیش‌ترین آمار مرگ و میر و ابتلا به ویروس کرونا را داشته‌اند. گزارش‌های ارائه شده توسط شرکت تحقیقاتی Nielsen نشان می‌دهد که فروش صابون در این کشور اروپایی نیز چیزی در حدود 29 درصد افزایش یافته است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهند که میزان خرید محلول ضدعفونی کننده دست در هفته منتهی به 15 فوریه سال 2020 میلادی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته حدود 1807 درصد بالاتر رفته است. طبیعی است که این سیر صعودی تقاضا بر قیمت محلول ضدعفونی کننده دست در ایتالیا هم تأثیر داشته و آن را به شکل قابل توجهی افزایش داده است.

رشد تقاضا و تأثیر آن بر بازار آمریکا

نتایج به دست آمده از ارزیابی‌های Adobe Analytics نشان داده است که میزان تقاضا برای خرید محلول ضدعفونی کننده دست در ایالات متحده نیز رشد بی‌سابقه‌ای داشته و در فاصله زمانی دسامبر 2019 تا ژانویه 2020 در حدود 1400 درصد افزایش یافته است. مشاهدات شرکت تحقیقاتی Nielsen حاکی از آن است که خرید مواد ضدعفونی کننده در چهار هفته منتهی به 22 فوریه سال جاری با جهش 73 درصدی مواجه بوده است. همین امر موجب شده که بسیاری از فروشگاه‌های این کشور، عرضه مواد ضدعفونی کننده و سایر اقلام مشابه را در هر خرید و به ازای هر نفر محدود کنند.

افزایش قیمت محلول ضدعفونی کننده دست در بازارهای اینترنتی

گزارش‌های شرکت Neilsen نشان می‌دهند که موجودی مواد ضدعفونی کننده در فروشگاه‌های تایوان، چین و ژاپن به شکل قابل توجهی کاهش یافته است. از طرف دیگر، سنگاپور نیز شرایط مشابهی را پشت سر گذاشته و در طول هفته‌های گذشته با کمبود مواد ضدعفونی کننده مواجه بوده است. به همین دلیل، در بسیاری از فروشگاه‌های این کشور هم مقررات محدودیت ارائه این مواد در ازای هر خرید اعمال شده است.

این در حالی است که بازارهای آنلاین نیز در مدت اخیر از این تحولات مصون نبوده و موجودی بسیاری از مواد ضدعفونی کننده در فروشگاه‌های اینترنتی Amazon، Walgreens و Walmart به شدت کاهش یافته است. چنین رشد تقاضای بی‌سابقه‌ای موجب شده که فروشندگان در بسترهای اینترنتی نیز قیمت محلول ضدعفونی کننده دست را به شدت افزایش دهند.

با وجود همه مشکلات موجود و جهش باور نکردنی قیمت محلول ضدعفونی کننده دست، کارشناسان بهداشت و سلامت به طور دائمی ساکنان تمامی نقاط جهان را خطاب قرار داده و از آن‌ها می‌خواهند که بهداشت فردی و اجتماعی را به دقت رعایت کنند. سازمان بهداشت جهانی پیوسته درباره شستشوی دست با آب و صابون یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده جایگزین تأکید می‌کند.

 

منبع:

www.cnbc.com

 

author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا