پیشگیری از کرونا و محافظت از خود در برابر بیماری

پیشگیری از کرونا و محافظت از خود در برابر بیماری

کرونا ویروس حدود 3 ماه است که پا به دنیای انسان‌ها گذاشته و با گسترش و شیوع سریع و وحشتناکش عملا چرخه زندگی را در همه جای دنیا از کار انداخته است. روند صعودی آمار مبتلاها و قربانیان این ویروس خطرناک، تا همین الان هم یک فاجعه ناگوار انسانی را رقم زده است.

بدترین قسمت ماجرا این است که با وجود تلاش‌های پزشکان و متخصصان، نه درمانی برای مبتلاها وجود دارد و نه واکسنی برای پیشگیری از بیماری کرونا، ساخته شده است. تنها کاری که انسان‌ها می‌توانند در مقابله با این ویروس انجام دهند رعایت نکاتی است که تا حدودی خطر ابتلا را کاهش می‌دهد.

با گذشت ماه‌ها و انجام صدها تحقیق جدید درباره کویید ۱۹، هنوز هم همه متخصصان بر این باورند که از مهم‌ترین کاری که می‌شود برای پیشگیری از کرونا انجام داد، پرهیز از قرار گرفتن در معرض ویروس است. اصلی‌ترین روش انتقال ویروس کرونا از فرد به فرد است.

بنابراین برای پیشگیری از بیماری کرونا رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی که در بیشتر کشورهای دنیا حتی به صورت قانون درآمده، ضروری است. قطرات تنفسی آلوده فردی که سرفه یا عطسه می‌کند توسط افراد سالم به درون ریه‌ها فرستاده می‌شود و به همین راحتی ویروس کرونا سرایت می‌کند.

کارهایی که باید برای محافظت از خود انجام دهید

 • اگر به هر دلیلی مجبور شدید از قرنطینه خارج شوید، از دستکش و ماسک استفاده کنید و در فواصل کوتاه، دستان خود را آب و صابون به مدت ۲۰ ثانبه بشویید. در صورتی که آب و صابون در دستسرس نبود از محلول‌ ضدعفونی ‌کننده حاوی ۶۰ درصد الکل استفاده کنید و اجازه دهید دست‌هایتان در معرض هوا خشک شوند.
 • حتما به خاطر داشته باشید که از لمس کردن چشم، بینی و دهان خودداری کنید.
 • از نظر پزشکی هنوز لزومی برای استفاده افراد سالم از ماسک وجود ندارد. هر چند مطالبی درباره زنده ماندن ویروس در هوا به مدت ۳ ساعت منتشر شده، اما هنوز هیچ منبع علمی معتبری آن را تأیید نکرده است. اما ۳ گروه از افراد حتما باید از ماسک استفاده کنند. کادر درمان، کسانی که علائم بیماری دارند و کسانی که از فرد بیمار مراقبت می‌کنند.
 • اگر مجبور به سفر هستید باید پیش از سفر حتما مشاوره‌های پزشکی را انجا م دهید تا از ناقل نبودن شما اطمینان حاصل شود. در صورت سفر به خارج از کشور هم خود را آماده کنید که حداقل به مدت ۲ هفته در مقصد قرنطینه شوید.
 • بعضی از افراد خانواده به خاطر مشاغلی که دارند، نمی‌توانند قوانین قرنطینه را رعایت کنند و مجبورند در جامعه رفت و آمد داشته باشند. بهتر است برای پیشگیری از کرونا و ابتلای دیگر افراد خانواده، لباس‌های کسانی که از بیرون می‌آیند، جلوی در ورودی عوض شود و درون محافظ قرار گیرد. در صورت امکان، اتاق، سرویس بهداشتی و حمام او را جدا کنید و از هیچ چیز مشترکی با هم استفاده نکنید.
 • اگر علائم ویروس کرونا را در خود می‌بینید در خانه بمانید و از انتشار ویروس در سطح جامعه جلوگیری کنید. سپس با شماره تلفن‌هایی که برای این کار در نظر گرفته شده‌اند، تماس بگیرید و شرح حال خود را بگویید. افراد آموزش‌دیده به شما می‌گویند که با توجه به علائم بالینی‌ نیاز دارید به بیمارستان مراجعه کنید یا در خانه بمانید و استراحت کنید.
 • داروهای گیاهی و خوراکی‌های مختلفی برای پیشگیری از کرونا عنوان شده‌اند، اما واقعیت این است که از نظر علمی هیچ کدام هنوز به اثبات نرسیده‌اند. صرفا تنها کاری که می‌توانید برای پیشگیری از کرونا انجام دهید، تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه است.
 • هنوز تحقیق علمی اثبات شده‌ای درباره نقش مصرف مکمل‌ها در پیشگیری از کرونا منتشر نشده است.
 • اگر به هر دلیلی عطسه یا سرفه می‌کنید با استفاده از دستمال یا آرنج خود جلوی دهان و بینی‌تان را بگیرید و دستمال را در سطل زباله بیاندازید. پس از هر بار عطسه و سرفه دستان خود را آب و صابون بشویید.
 • روزانه و به طور مستمر همه وسایلی را که با آن‌ها در ارتباط هستید ضدعفونی کنید. ویروس کرونا روی سطوح مختلف ماندگاری طولانی دارد بنابراین تنها راهی که برای ایمن ماندن وسایل و پیشگیری از کرونا می‌توان انجام داد ضدعفونی کردن آن‌ها است. ضدعفونی کردن موبایل، میز کار، کلیدهای برق، تلفن خانگی، سوییچ، دسته کلید، دستگیره کمدها و در ورودی، سرویسی بهداشتی، کارت عابر بانک و کیف پول را جزو برنامه هر روز خود قرار دهید.
 • یکی از بزرگ‌ترین معضلات این بحران جهانی، منتشر شدن اطلاعات غلطی است که در سایت‌ها و کانال‌های مختلف درباره راه‌های پیشگیری از کرونا داده می‌شود. بسیاری از این روش‌ها نه تنها از ابتلا به بیماری جلوگیری نمی‌کنند بلکه موجب بیماری‌ها و مشکلات دیگری هم می‌شوند.

بنابراین مهم است که بدانید اطلاعات و آموزش‌ها را از کجا دریافت می‌کنید تا مشکلی به مشکلات شما اضافه نشود. سایت‌هایی مانند یونیسف و سازمان بهداشت جهانی، جدیدترین اخبار و اطلاعات را راجع به پیشگری از کرونا در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

 • هنوز هیچ تحقیقی درباره انتقال ویروس‌های تنفسی از طریق شیر مادر به فرزند یا مادر به جنین انجام نشده است. پس هر چیزی که در این مورد شنیدید، علمی نیست و به آن توجهی نکنید؛ مگر این که از سایت یا منبع معتبری پخش شود. فقط در شرایطی که مادری به فرزند خود شیر می‌دهد و علائم شدید بیماری دارد، بهتر است از وسایل جانبی شیردوشی استفاده کند.
 • برای پیشگیری از کرونا نیاز به ضدعفونی کردن سطوح دارید. اما محلول ضدعفونی ‌کننده هم باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا بتواند با کرونا مقابله کند. ترکیب سفیدکننده‌‌های خانگی و آب به میزان یک به پنجاه، می‌تواند یک محلول مناسب برای نابودی کرونا باشد. هرگز سفیدکننده‌ها را با هیچ ماده شوینده دیگری مخلوط نکنید که تبعات خطرناکی در پی دارد. به تاریخ انقضای محصولی هم که استفاده می‌کنید دقت کنید. الکل ۶۰ تا ۷۰ درصد هم در واقع بهترین گزینه برای ضدعفونی کردن سطوح است.

منابع:

www.cdc.gov

www.unicef.org

www.unicef.org

www.mayoclinic.org

author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا