همه چیز درباره نحوه ضد عفونی با الکل سفید

همه چیز درباره نحوه ضد عفونی با الکل سفید

یکی از راه های پاکسازی سطوح و مناطق مختلف خانه، محل کار و... ضد عفونی با الکل سفید است. الکل سفید یکی از مواد بی‌ضرری است که استفاده از آن می‌تواند باعث ایجاد محیطی بهداشتی و ضد میکروب شود و تا حدودی ویروس‌های موجود روی سطوح را نیز از بین می‌برد. در ادامه بیشتر به نحوه ضد عفونی با الکل سفید خواهیم پرداخت.

ضد عفونی با الکل سفید

الکل سفید را می‌توان به عنوان ضد عفونی کننده و گندزدا به کار برد. الکل ضد عفونی کننده باکتری‌های موجود را می‌کشد اما لزوما مانع از رشد آن‌ها نمی‌گردد. ضد عفونی کردن با استفاده از الکل سفید باعث از بین رفتن قارچ‌ها و ویروس‌های موجود در فضا نیز می‌گردد. نکته حائز اهمیت در استفاده از الکل سفید به عنوان ضد عفونی کننده، درصد خلوص الکل مورد استفاده است. بهترین راه استفاده از الکل سفید به عنوان ضد عفونی کننده اسپری کردن آن روی سطوح مختلف و پاک کردن آن به وسیله یک دستمال تمیز است.

استفاده از الکل سفید در بیمارستان‌ها

روش ضد عفونی با الکل سفید در بیمارستان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. قسمت‌های مختلف بیمارستان از جمله سطوح، راه پله‌ها، دستگیره‌ها و... به وسیله الکل ضدعفونی می‌شوند. همچنین برخی از تجهیزات مورد استفاده در بیمارستان از جمله دماسنج، قیچی و... نیز به وسیله الکل سفید ضد عفونی می‌گردند.

استفاده از ضد عفونی الکل سفید در خانه

الکل سفید ساخته شده در بازار معمولا با درصد خلوص 70 و 90 درصد عرضه می‌گردد. با وجود قوی‌تر بودن الکل سفید 90%، توصیه ما این است که برای ضد عفونی کردن سطوح مختلف در خانه حتما از الکل 70% استفاده کنید.الکل 70% ضرر کمتری برای افراد دارد و به میزان کمتری ایجاد حساسیت می‌کند و به میزان کافی برای ضد عفونی کردن هر جایی که شما نیاز داشته باشید، قدرت دارد.

به وسیله یک دستمال آغشته به الکل سفید پرده های منزل را ضد عفونی کنید. دستمال را در شیارهای پرده بکشید و تمام سطح آن را به الکل آغشته کنید. پرده‌ها می‌توانند میکروب‌ها و ویروس‌ها را برای مدت زیادی در خود نگه دارند. بنابراین از ضد عفونی کردن آن‌ها غافل نشوید.

از الکل سفید می‌توان برای ضد عفونی کردن برس‌ها نیز استفاده کرد. الکل را در یک ظرف ریخته و برس را در آن قرار داده و بچرخانید تا تمام سطح آن را آغشته کنید. سپس برس را به وسیله آب ولرم شسته و روی حوله تمیز قرار دهید تا خشک شود. از این روش می‌توانید برای ضد عفونی کردن وسایل مختلف استفاده کنید.

این روزها باید به صورت حداکثری از روش ضدفونی با الکل سفید استفاده کرد. بنابراین تمام لوازمی که خریداری می‌کنید، یا از خارج محیط خانه به داخل منتقل کرده‌اید را به این روش ضد عفونی کنید.

از الکل سفید می‌توانید برای ضد عفونی کردن سطوحی مانند میزها و سینک استفاده کنید. استفاده از الکل علاوه بر ضد عفونی کردن سطوح باعث تمیز و براق شدن این سطوح نیز باشد.

یکی از نکات قابل توجه درباره ضد عفونی با الکل سفید، زمان لازم برای ضد عفونی شدن است. شما باید حداقل 10 دقیقه قبل از استفاده از هر سطح یا وسیله ای آن را به وسیله الکل ضد عفونی کنید.

نکات ایمنی درباره ضد عفونی با الکل سفید

یکی از نکاتی که حتما باید به آن توجه کرد، عدم استفاده از الکل سفید به عنوان نوشیدنی است. نوشیدن الکل سفید می‌تواند کشنده باشد و در غیر این صورت هم عوارض جبران ناپذیری به جای بگذارد.

هرگز به کودکان اجازه ندهید تا با الکل به صورت مستقیم و بدون نظارت شما در ارتباط باشند. الکل را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

هرگز الکل سفید را با مواد سفید کننده مخلوط نکنید. ترکیب مواد شیمیایی مختلف با هم ممکن است بسیار آسیب‌رسان باشد. ترکیب الکل با مواد سفید کننده باعث ایجاد کلروفرم می شود که بخاری خورنده و بسیار سمی است. کلروفرم باعث ایجاد آسیب جدی به ریه‌ها، چشم‌ها، تحریک پوست، ایجاد حالت تهوع و سرگیجه شود.از الکل برای ضد عفونی کردن سطوحی که قابل اشتعال هستند یا نزدیک به شعله ها قرار گرفته اند استفاده نکنید. سعی کنید تا اجاق گاز منزل خود را به وسیله الکل سفید ضد عفونی نکنید.

هنگام ضد عفونی با الکل سفید از بودن در فضای کاملا بسته خودداری کنید. حتما درب و پنجره های منزل خود را هنگام ضد عفونی باز کنید و در غیر این صورت به صورت متوالی به ضد عفونی لوازم و سطوح ادامه ندهید.

از الکل ضد عفونی برای برخی از سطوح استفاده نکنید. با وجود این‌که الکل سفید برای ضد عفونی کردن سطوحی مانند پیشخوان‌ها، توالت، لپ تاپ و حتی تلفن همراه شما بسیار فوق العاده است، نباید از آن برای ضد عفونی کردن مبل‌ها، صندلی‌ها و... استفاده کنید. الکل سفید می‌تواند وارنیش و پوشش‌های روی این سطوح را از بین برده و باعث کنده شدن رنگ یا کدر شدن آن شود.

همچنین استفاده از الکل سفید به عنوان ضد عفونی کننده برای برخی از پارچه ها نیز مضر است و باعث خوردگی بافت پارچه خواهد شد.در صورتی که زخم روی بدن دارید، از ضد عفونی کردن آن با الکل پرهیز کنید. این کار باعث ایجاد حساسیت و صدمات جدی‌تر شود. هنگام ضد عفونی کردن سایر سطوح هم حتما از دستکش استفاده کنید تا دستتان به صورت مداوم با الکل در ارتباط مستقیم نباشد.

منبع:

www.apartmenttherapy.com

www.healthline.com

author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا