نحوه ضدعفونی کردن آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی

نحوه ضدعفونی کردن آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی

در حال حاضر همه کشورها تلاش می‌کنند تا سطح مراقبت‌های بهداشتی را ارتقا دهند و راهکارهای لازم در این زمینه را بهبود دهند، اهمیت دادن به سلامت جسم از موارد مهم در بهداشت جهانی است.

ایمن نگه ‌داشتن آمبولانس‌ها از آلودگی

یکی از پیشرفت‌هایی که باعث به وجود آمدن امنیت خاطر و آزادی بیشتر می‌شود کنترل سطح بهداشت در تمام زمینه‌های موجود است؛ در این میان ضدعفونی آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی نیز بسیار حائز اهمیت است؛ آمبولانس وسیله‌ای است که نه‌تنها افراد را به مراکز درمانی منتقل می‌کند بلکه در طول رسیدن به مقصد مراقبت‌های لازم از بیمار را نیز انجام می‌دهد، پس تمیز نگه‌داشتن و ضدعفونی کردن آمبولانس بسیار اهمیت دارد.

قسمت‌های بیرونی آمبولانس باید تمیز باشند مخصوصا آیینه‌ها و شیشه‌ها که نباید دید راننده را دچار اختلال کنند؛ برای شستشوی بدنه آمبولانس از آب و صابون استفاده می‌شود و باید از تمیزی لاستیک‌ها نیز اطمینان حاصل شود که عاری از گل و خاک باشند. برای این کار می‌توان مواد ضدعفونی‌کننده را بر روی لاستیک‌ها اسپری کرد و بعد با یک برس تمیز کرد.

در ضدعفونی آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی باید به تمیز کردن داخل آن‌ها توجه شود. داخل کابین آمبولانس از قسمت‌هایی است که بعد از یک روز کاری باید صندلی‌ها و کف‌پوش‌ها را تمیز کرد؛ باید اطمینان حاصل شود که دستکش‌ها و هر وسیله یک‌بارمصرف و استفاده‌شده در محفظه‌هایی با درب مستقل نگه‌داری شده و بعد دور ریخته شود. اگر شیشه‌های آمبولانس پلکسی گلس باشد نباید با مواد ضدعفونی‌کننده تمیز شود تنها استفاده از پاک‌کننده شیشه کافی است.

برای ضدعفونی آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی کنسول و داشبورد را حتما باید با مواد تمیزکننده پاک نگه داشت اما نباید مستقیما این موارد را بر روی داشبورد، کنسول و یا سایر تجهیزات الکترونیکی اسپری کرد بلکه باید بر روی یک دستمال یا پارچه تمیز اسپری کرد و بر روی نواحی موردنظر کشید. همچنین نسبت به تمیز کردن دستگیره‌ها، درب، فرمان، دنده و تجهیزاتی از این قبیل توجه کافی را داشته باشید.

بعد از رساندن هر بیمار به بیمارستان باید ملافه‌ها تعویض شوند و هیچ بیماری نباید بر روی ملافه استفاده‌شده قرار بگیرد. ظرف‌های مخصوص زباله و نگهداری تجهیزات آمبولانس باید مرتب چک شوند و به‌محض پر شدن باید خالی‌شده و تمیز شوند. همچنین تمیز کردن میکروفن‌های رادیویی که هر روز از آن‌ها استفاده می‌شود نیز از امور واجب است که باید به‌طور مرتب تمیز شوند.

برای تمیز کردن کف آمبولانس ابتدا باید گردوغبار آن را زدود و بعد مواد ضدعفونی را اسپری کرد، بعد از چند دقیقه می‌توان کف را با آب تمیز کرد.

تمیز نگه‌داشتن ماشین‌های آتش‌نشانی

همان‌طور که اشاره کردیم ضدعفونی آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی در جلوگیری از انتقال بیماری‌ها بسیار مهم و ضروری است؛ یکی از موضوعات اصلی بعد از خاموش کردن آتش، توجه به تمیز کردن ماشین‌های آتش‌نشانی است. آتش‌نشانان باید بعد از هر مأموریت دستگاه‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی را تمیز کنند.

سیستم‌های تصفیه پیشرفته‌ای وجود دارد که دارای فیلتری با راندمان بالاست؛ این سیستم‌ها می‌توانند حدود 99 درصد از ذرات سمی و آلاینده‌هایی که در داخل کابین هوا هستند را از بین ببرد. این فیلتر در قسمتی از پشت دیواره کابین قرار می‌گیرند تا فضای اضافی اشغال نکنند.

کارشناسان به فضای داخلی بر ضدعفونی آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی تأکید ویژه‌ای کرده‌اند. آسترهایی برای سطوح داخلی در نظر گرفته‌شده که در مقابل گازها و مایعات ایمن هستند و تمیز کردن آن‌ها نیز به‌آسانی با مواد ضدعفونی انجام می‌شود. موارد خطر تنها هنگام خاموش کردن آتش به سراغ آتش‌نشانان نمی‌آیند بلکه بعد از این اتفاق یک آتش‌نشان در معرض مواد سمی و آلودگی‌های بسیاری است.

آتش‌نشانان بیشتر روزهای خود را در کابین ماشین می‌گذرانند پس باید این محیط تمیز و ایمن باشد. برای شستشوی کف ماشین آتش‌نشانی مراقب لوازم الکترونیکی باشید. در هر عملیات آتش‌نشانی افراد در معرض آلودگی‌های مختلفی هستند که سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازد، زمان زیادی صرف تمیز کردن تجهیزات و ماشین‌ها می‌شود، چکمه‌ها و تجهیزات به‌طور کامل تمیز می‌شوند.

در کنار ضدعفونی کردن آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی، لباس‌های مخصوص، عینک‌های محافظ، ماسک‌ها و دستکش‌ها می‌توانند افراد را مورد محافظت قرار دهند. پس از خاموش کردن آتش لباس‌ها و تجهیزات محافظ تمیز می‌شوند و با مواد ضدعفونی‌کننده که داخل یک دستگاه هستند تمیز می‌شوند.

حوله‌های میکروفیبر پنبه‌ای روشی مقرون‌به‌صرفه برای شستشوی ابزار آتش‌نشانی است؛ این حوله‌ها را می‌توان به‌راحتی بعد از استفاده تمیز کرد. برای شستن دستگاه‌ها نیز از روش دو سطل استفاده می‌شود؛ به این صورت که سطل اول با آب و صابون پر می‌شود و سطل دوم فقط با آب پر می‌شود. ابتدا حوله میکروفیبر باید در سطل آب شسته شود و بعد از خارج کردن آب اضافی از آن مجددا آن را در سطل صابون فروکنید و به تمیز کردن و ضدعفونی کردن بپردازید.

شستن لاستیک‌ها مانند آمبولانس در ماشین‌های آتش‌نشانی نیز از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است و باید به‌طور مرتب تمیز شوند.

لامپ‌های مخصوصی ساخته‌شده‌اند که در نحوه ضدعفونی آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی کاربرد دارند؛ این لامپ‌ها برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی و ویروس‌ها استفاده می‌شوند.

این روزها که تمام جهان با ویروس کرونا درگیر هستند توجه به پاک کردن آلودگی‌ها بیشتر باید موردتوجه قرار بگیرد. در حال حاضر ضدعفونی آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی با نظارت و مراقبت بیشتری انجام می‌شود.

سخن اخر 

ضدعفونی آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی هم به‌سلامت جان بیماران و هم سلامت کارکنان این دو شغل اهمیت می‌دهد و باید از هر روش مؤثری برای تمیز کردن این وسایل و تجهیزات آن‌ها استفاده کرد.

منابع:

  • www.globalemergencyvehicles.com
  • www.emergencyresponse.spartanmotors.com
  • www.emergency-live.com
author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا