معرفی انواع اسپری ضد عفونی کننده زخم

معرفی انواع اسپری ضد عفونی کننده زخم

پاک‌سازی اولین و اساسی‌ترین قدم در راه بهبود انواع زخم است؛ ضدعفونی کردن زخم در مورد انواع جراحت‌ها توصیه می‌شود. مواد ضد عفونی کننده متفاوت و متعددی برای ضدعفونی کردن انواع زخم وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اسپری ضد عفونی کننده زخم سیلوسپت

شرکت ایرانی «کیتوتک» اسپری برای ضدعفونی کردن انواع زخم‌ها به نام سیلوسپت تولید کرده است که این اسپری فاقد الکل است و برای از بین بردن عفونت و باکتری‌هایی که ممکن است زخم را درگیر کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که این اسپری فاقد الکل است و باعث سوزش و خشکی نمی‌شود به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد و برخی از افراد نیز برای ضدعفونی و پاک‌سازی زخم بستر نیز از این اسپری ضد عفونی کننده استفاده می‌کنند.

ضد عفونی کننده زخم سیلوسپت حاصل دانش و فناوری نانو است و به راحتی می‌تواند بسیاری از عوامل خطرناک ناشی از عفونت و آلودگی را در زمانی کم از بین ببرد. نانو کلوئید نقره موجود در این محصول واکنشی ضد باکتریایی دارد و مورد تأیید وزارت بهداشت نیز هست؛ نانو کلوئید نقره بعد از فعل و انفعالات شیمیایی باعث از بین رفتن آلودگی‌ها می‌شود.

اسپری ضد عفونی کننده زخم هانسا پلاست

هانسا پلاست یکی از این مواد پاک‌سازی زخم است که برای تمیز کردن انواع زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین در ضدعفونی کردن زخم‌های مزمن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این اسپری فاقد هرگونه الکل است و در هنگام استفاده درد و سوزش ایجاد نمی‌کند و همچنین باعث خشکی پوست نیز نمی‌شود؛ اسپری هانسا پلاست روشی مؤثر برای پاک‌سازی زخم‌ها و جلوگیری از عفونت انواع زخم در بدن است.

اسپری ضد عفونی کننده زخم الاستو پلاست

اسپری الاستو پلاست نیز مانند هانسا پلاست فاقد الکل است و استفاده از آن عوارضی ندارد و برای ضدعفونی کردن انواع زخم‌های سطحی و مزمن مناسب است. این اسپری زخم‌ها را به طور کامل ضدعفونی می‌کند و از هرگونه آلودگی و عفونت جلوگیری می‌کند.

ترکیباتی مانند «کلرهگزیدین گلوکونات»، «کلرهگزیدین استات»، «پرمنگنات پتاسیم» و «بنزوئیل پراکسید» از موادی هستند که برای ضدعفونی کردن و درمان انواع زخم‌ها استفاده می‌شوند و همچنین دو ترکیب اول قبل از عمل‌های جراحی برای ضدعفونی کردن پوست کاربرد دارند.

اسپری ضد عفونی کننده زخم درما پلاست فرست

درما پلاست نیز یکی دیگر از انواع محصولات ضد عفونی کننده زخم است که برای کاهش درد ناشی از زخم بسیار کاربرد دارد و بسیاری از زخم‌ها را ضدعفونی می‌کند. بعضی از زخم‌ها بعد از به وجود آمدن باعث درد و سوزش شدید می‌شوند که ضد عفونی کننده درماپلاست در کنار پاک‌سازی درد را نیز کاهش می‌دهد.

اسپری ضد عفونی کننده زخم اسکین اسمارت

این اسپری یکی دیگر از انواع مواد ضد عفونی کننده برای زخم است که باکتری‌های موجود در زخم‌های مزمن و سطحی را از بین می‌برد و به روند بهبود طبیعی زخم کمک می‌کند. این محصول همچنین بسیاری از تحریکات پوستی مانند اگزما، سوختگی و... را نیز بهبود می‌بخشد.

اسپری ضد عفونی کننده زخم مدلاین اسکین

مدلاین اسکین به شکلی مؤثر و سریع در پاک‌سازی و تمیز کردن زخم کاربرد دارد و انواع زخم‌های سطحی و مزمن را پاک کرده و محل زخم را برای جلوگیری از آلودگی ایمن نگه می‌دارد.

ضدعفونی زخم با الکل

استفاده از الکل برای زخم‌ها چندان توصیه نمی‌شود زیرا مولکول‌های الکل ممکن است از پوست عبور کنند و به راحتی جذب بدن شوند؛ به طور کلی تأثیر الکل از بتادین برای ضدعفونی کردن زخم کمتر است و بهترین روش در اولین فرصت ممکن شستشوی زخم‌ها با آب و صابون است و در صورت نیاز به استفاده از مواد ضد عفونی کننده می‌توان از انواع اسپری ضد عفونی کننده زخم استفاده کرد.

در واقع استفاده از صابون و نگه داشتن محل زخم زیر آب خنک به مدت 4 الی 5 دقیقه به آرامی زخم را تمیز می‌کند و دمای خنک آب باعث انقباض مویرگ‌ها می‌شود که در کند شدن خونریزی بسیار مؤثر است و بعد از این مرحله می‌توان از پمادها یا مواد ضد عفونی کننده زخم استفاده کرد.

ضدعفونی کردن زخم باکتری‌ها و آلودگی‌ها را از بین می‌برد و همچنین در بازسازی سلول‌های آسیب دیده نیز می‌تواند نقش داشته باشد؛ در واقع باید به وجود باکتری‌ها و ریشه کردن آن‌ها توجه بسیاری شود، پاک‌سازی زخم و محل آن پتانسیل عفونت و خطر را کاهش می‌دهد.

در آخر

مهم‌ترین مورد در به وجود آمدن انواع زخم در بدن توجه به پاک‌سازی زخم و محل آن است که با توجه به مراحل ذکر شده به آسانی می‌توان زخم را تا جایی که ممکن است از آلودگی دور نگه داشت و ضدعفونی کرد.

منابع:

www.int.hansaplast.com

www.dermnetnz.org

www.walgreens.com

author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا