محلول ضد عفونی کننده خاک

محلول ضد عفونی کننده خاک

گاهی اوقات استفاده مکرر از خاک باغ یا خاک گلدان می‌تواند منجر به تجمع علف‌های هرز، اسپورهای قارچی، پاتوژن‌های مضر و سایر آفات باغی مضر شود. اگر تصمیم دارید از خاک خود استفاده مجدد کنید، به نفع شماست که به طور دوره‌ای آن را ضد عفونی کنید. استفاده از محلول ضد عفونی کننده خاک، بستری رو به رشد و بدون آلودگی را برای گیاهان فراهم می‌کند.

استریلیزاسیون خاک چیست؟

استریل و ضد عفونی کردن خاک فرآیندی است که در گلخانه‌های تجاری و توسط تولید کنندگان محصولات کشاورزی انجام می‌شود. برای این که گلخانه‌ها مجبور نشوند سالیانه خاکشان را عوض کنند، از انواع ضد عفونی کننده ها از جمله محلول ضد عفونی کننده خاک استفاده می‌کنند. هنگامی که محصولات زراعی پرمصرف کشاورزان دچار مشکلاتی از قبیل آفت یا بیماری شود، مزارع خود را ضدعفونی می‌کنند. استریلیزاسیون نسبت به از بین رفتن کل محصول، فرآیندی ارزان‌تر است.

ضد عفونی کردن خاک هنگام استفاده از خاک برای جوانه‌زنی بذر، تکثیر قلمه‌های ساقه یا شاخه و پیوند گیاهان نقش بیشتری دارد. آلوده بودن خاک به اسپورهای قارچی یا سایر موجودات مضر، باعث افزایش میرایی و سایر مشکلات گیاهان می‌شود. استریلیزاسیون خاک هنگام رشد گیاهان بالغ اهمیت کمتری دارد، اما اگر به صورت دوره‌ای انجام شود هنوز هم مفید است.

نظرات بسیاری در مورد ضروری بودن یا نبودن ضد عفونی کردن خاک وجود دارد. برخی بر این باورند که ارزش پرداخت هزینه برای مزایای اندک را ندارد. برخی نگران هستند که این امر بر جنبه‌های مفید خاک تاثیر منفی بگذارد و باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های خوب را از بین ببرد. برخی دیگر بر این باورند که برای رشد خوب گیاه بسیار مهم است.

واقعیت این است که بسته به روش ضد عفونی کردن خاک (استفاده از محلول ضد عفونی کننده خاک، روش‌های حرارتی و غیره)، جوانب مثبت و منفی بسیاری دارد. هنگامی که رویه‌ها با دقت دنبال شوند، می‌توان پیامدهای منفی را به حداقل رساند.

روش‌های ضد عفونی کردن خاک

دو روش اساسی برای استریل کردن خاک باغ و خاک گلدان وجود دارد: روش‌های شیمیایی و روش‌های حرارتی.

روش‌های شیمیایی

به دلیل هزینه بالا و خطرات ناشی از این فرآیند، روش شیمیایی معمولا در مقیاس‌های بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش‌های ضد عفونی کردن شیمیایی بسیار آسان هستند و هنگام استریل سازی مقدار زیادی خاک، به سرعت انجام می‌شوند.

برای استریل سازی خاک در مقیاس کم، از جمله خاک گلدان می‌توان از محلول ضد عفونی کننده خاک استفاده کرد.

هرچند اشکالات اساسی برای این روش وجود دارد و بین مالکان خانه محبوبیت چندانی ندارد.

  • روش‌های شیمیایی برای سلامتی و ایمنی افرادی که این روش را اجرا می‌کند و افرادی که در آن نزدیکی قرار دارند مضر هستند.
  • در بیشتر موارد، استفاده از مواد شیمیایی تنها باعث از بین رفتن یکی از آفت‌ها یا بیماری‌های خاک می‌شود.
  • در صورت عدم استفاده صحیح، باقیمانده‌ها ممکن است در خاک بمانند و به طور بالقوه از طریق ریشه‌ها به گیاهان منتقل شوند و در بافت‌های گیاهی متمرکز شوند.
  • استفاده طولانی مدت از مواد شیمیایی می‌تواند مقاومت یک بیماری یا آفات حشرات را نسبت به یک درمان معین افزایش دهد و آن را با گذشت زمان غیر موثر یا حتی کاملا بی‌اثر کند.

روش‌های حرارتی

با توجه به بسیاری از جنبه‌های منفی ناشی از روش‌های استریل شیمیایی ذکر شده در بالا، روش‌های حرارتی توسط باغداران خانگی بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در روش‌های حرارتی دمای خاک را از طریق بخار یا حرارت مستقیم افزایش می‌دهند تا موجودات مضر، اسپورهای قارچی، علف‌های هرز و ... از بین بروند.

اگر دما خیلی زیاد شود، عملیات حرارتی می‌تواند مضر باشد. گرم شدن بیش از حد خاک به دلیل نمک‌های محلول و ترکیبات آلی سمی، احتمال بروز سمیت سلولی را افزایش می‌دهد.

ضد عفونی کردن خاک گلدان با استفاده از محلول ضد عفونی کننده

اگر قصد استریل کردن خاک در مقیاس کم از جمله خاک گلدان را دارید، می‌توانید از محلول ضد عفونی کننده استفاده کنید. محلول‌های ضد عفونی کننده خاک کلیه جانوران موجود در گلدان را از بین می‌برند، از گیاه در برابر بیماری‌های خاکزی محافظت می‌کنند و همچنین از بروز بیماری‌های ریشه گیاهان در خاک جلوگیری می‌کنند. از مهم‌ترین مواد شیمیایی که در محلول ضد عفونی کننده یافت می‌شود می‌توان به متیل بروماید، متام سدیم و فرمالین اشاره کرد.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، ضد عفونی کردن خاک ارگانیسم‌های مضر، بذر علف‌های هرز و عوامل بیماری‌زا را از بین می‌برد. در صورتی که خاک گلدان برای جوانه‌زنی بذرها، تکثیر قلمه‌ها یا رشد گیاهان به طور مکرر مورد استفاده قرار بگیرد، محلول ضد عفونی کننده خاک سودمند است. فراهم کردن محیطی تمیز و به دور از آلودگی باعث می‌شود گیاهان رشد سالمی را تجربه کنند.

منبع:

herbsathome.co

 

 

 

 

author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا