راهنمای خرید محلول ضدعفونی کننده سبزیجات

راهنمای خرید محلول ضدعفونی کننده سبزیجات

سبزیجات و میوه‌جات از مهم‌ترین منابع تأمین کننده ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بدن ما به حساب می‌آیند. به ویژه در شرایط کنونی، توصیه می‌شود که روزانه مصرف مقدار قابل توجهی میوه و سبزی تازه را در برنامه غذایی خود بگنجانیم. با این حال، از آن جا که در اغلب موارد روش آبیاری و پرورش این مواد غیر اصولی است، شستشو و گندزدایی آن‌ها چالشی جدی به شمار می‌رود. پس، بهتر است محلول ضدعفونی کننده سبزیجات و میوه‌جات را با دقت هر چه تمام‌تر انتخاب کنیم.

محلول ضد عفونی کننده چیست؟

سطح میوه‌ها و سبزیجات پوشیده از میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا و غیر بیماری‌زا است. انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌ها در زمره میکرو ارگانیسم‌های بیماری‌زا به حساب می‌آیند. مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه و بهره بردن از ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید موجود در آن‌ها مستلزم آن است که ابتدا بتوانید این خوراکی‌های رنگارنگ را به خوبی پاکیزه و گندزدایی کنید.

یک محلول ضدعفونی کننده سبزیجات از قابلیت نابود کردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌های موجود در سطح میوه‌ها و سبزی‌ها برخوردار است. لازم است به خاطر داشته باشید که ‌همه تمیز کننده‌ها دارای خواص گندزدایی نیستند. درضمن، همه مواد ضد عفونی کننده هم برای تمیز کردن طراحی نشده‌اند. به همین دلیل، برای استفاده از محلول ضدعفونی کننده سبزیجات، ابتدا لازم است سطح خارجی میوه و سبزی به خوبی تمیز شود.

برای انجام این کار، کافی است ابتدا آن‌ها را با آب پاکیزه و چند قطره مایع ظرف‌شویی به خوبی شستشو دهید تا گرد و غبار و انگل‌های احتمالی زدوده شوند. پس از آب کشی می‌توانید از محلول ضد عفونی کننده مناسبی استفاده کنید. برای انتخاب بهترین مواد مخصوص گندزدایی باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

ویژگی‌های مهم محلول ضدعفونی کننده سبزیجات

از مهم‌ترین ویژگی‌های اصلی یک محلول ضدعفونی کننده سبزیجات، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اثر بخشی گسترده

برای صرفه‌جویی در هزینه و جلوگیری از خرید محصولات بی‌فایده و برای اطمینان از اثر بخشی محلول ضد عفونی کننده باید برچسب آن را با دقت مطالعه کنید. به این ترتیب، موادی را تهیه خواهید کرد که علاوه بر استاندارد بودن از توان کافی برای نابود کردن میکروب‌ها و باکتری‌ها برخوردار هستند.

بی‌ضرر بودن برای انسان‌ها و حیوانات

از آن جا که محلول ضدعفونی کننده سبزیجات با سطح خوراکی‌ها در تماس بوده و پس از شستشو هم بخشی از آن بر روی سبزی‌ها و میوه‌ها باقی می‌ماند، باید در انتخاب آن دقت کرد. یعنی لازم است از موادی استفاده شود که به هیچ عنوان برای بدن شما و سایر اعضاء خانواده و حیوانات خانگی شما زیان‌‌آور نباشند. در صورت ابتلا به انواع حساسیت یا آسم، اهمیت این موضوع را به شکل ملموسی درک خواهید کرد.

بی‌خطر بودن برای محیط زیست

هنگام شستشو، مواد مخصوص گندزدایی میوه و سبزیجات همراه آب روان وارد فاضلاب شده و پس از آن در زیستگاه‌های طبیعی رها می‌شوند. بنابراین، لازم است مواد اولیه‌ای که در ساخت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند با محیط زیست سازگار باشند. برای اطمینان از این امر، لازم است برچسب محصولات را به دقت مطالعه کنید.

آسیب نرساندن به سطح میوه و سبزیجات

به خاطر داشته باشید که وظیفه یک محلول ضد عفونی تنها گندزدایی بوده و به هیچ عنوان نباید هنگام تماس با سطوح مورد نظر به آن‌ها آسیب وارد کرده یا رنگ آن‌ها را تغییر دهد. بنابراین، در هنگام گندزدایی با محصولات آماده باید دقت کنید که به رنگ و بافت میوه و سبزیجات هیچ آسیبی وارد نشود. برای اطمینان از این امر، لازم است درباره مواد تشکیل دهنده محصول و غلظت مناسب برای شستشو به خوبی تحقیق کنید.

مقرون به صرفه بودن

امروزه، بخش عمده‌ای از وقت و منابع مالی ما برای تهیه مواد ضد عفونی کننده و پاک کننده و به کار گیری آن‌ها صرف می‌شود. با توجه به حجم گسترده مصرف، لازم است از مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده‌ای استفاده کنیم که مقرون به صرفه باشند.

کاربرد آسان

برای اطمینان از تأثیرگذاری محلول ضدعفونی کننده سبزیجات، در هنگام استفاده از آن باید روند خاصی را دنبال کنید. بنابراین، برچسب‌های موجود بر روی محصولات باید حاوی دستورالعمل‌های دقیقی باشند.

از جمله این دستورالعمل‌ها می‌توان به مدت لازم برای غوطه‌ور شدن سبزیجات و میوه‌ها در ماده ضد عفونی و روش مناسب برای تمیز کردن آن از روی این مواد خوراکی اشاره کرد. ساده بودن روش استفاده از محصول باعث می‌شود که روند گندزدایی با دقت و پیوستگی بیش‌تری انجام شود.

در نهایت، باید در انتخاب مواد شوینده و ضد عفونی کننده میوه‌ها و سبزیجات به خوبی دقت کنید. بهتر است بدانید که در حال حاضر بسیاری افراد برای گندزدایی این دسته از خوراکی‌ها از مواد طبیعی نظیر سرکه سفید، نمک و جوش شیرین استفاده می‌کنند.

 

author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا