راهنمای خرید دیسپنسر ضد عفونی کننده دست

راهنمای خرید دیسپنسر ضد عفونی کننده دست

این‌ روزها با شیوع ویروس کرونا، ضد عفونی و میکرب‌زدایی از دست‌ها به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد تبدیل شده است. برای ضدعفونی دست روش‌های متعدد و مختلفی وجود دارد. سازمان بهداشت جهانی شستن دست‌ها با آب و صابون را به عنوان یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین روش‌های ضد عفونی دست به تمام مردم جهان توصیه کرده است، اما این روش بیشتر در منازل کاربرد دارد. روش دیگر، می‌تواند استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده دست باشد، اما این ژل‌ها نیز همه جا در دسترس نیستند.

مزیت‌های دیسپنسر ضد عفونی کننده دست

مطالعات گذشته نشان می‌دهد که در شرایط عادی بیش از ۷۰ درصد افراد حتی زمانی که بیمار هستند به سرکار خود می‌روند. این موضوع با شیوع ویروس جدیدی چون کرونا که مشاهدات نشان داده‌ است سرعت پخش شدن بسیار بالایی دارد، اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

در کشور ما تأکید شده است؛ افراد در صورتی که علائم بیماری را دارند مرخصی استعلاجی بگیرند و سر کار نروند، اما از آن‌جایی که ویروس جدید کرونا می‌تواند حداکثر تا ۱۴ روز در بدن افرادی که علائم بیماری را ندارند مخفی بماند و به دیگران منتقل شود، رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ و جلوگیری از انتقال آن به دیگران بسیار مهم است.

استفاده از دیسپنسرهای ضد عفونی کننده دست در محیط کار، رستوران‌ها، بیمارستان‌ها و بسیاری از مناطق عمومی دیگر متداول است. اما در روزهای کرونایی استفاده از این دستگاه در اداره‌ها، کارخانه‌ها و بیمارستان‌ها می‌تواند به ضد عفونی سریع دست در این مکان‌ها کمک کند.

انواع دیسپنسر ضد عفونی ‌کننده دست

دیسپنسر ضد عفونی کننده دست دستگاهی است که می‌توان آن را روی دیوار سرویس‌های بهداشتی، کافه‌ها، سالن‌های غذاخوری و نزدیک به آسانسورها و هر نقطه دیگری در ساختمان نصب کرد. البته دیسپنسرهای ایستاده هم وجود دارند اما استفاده از دیسپنسرهای دیواری در محیط‌های عمومی مرسوم‌تر است.

 به طورکلی دیسپنسرهای ضدعفونی کننده دست به دو نوع دستی و اتوماتیک دسته‌بندی می‌شوند. دیسپنسرهای دستی، دستگاه‌هایی هستند که برای استفاده از محلول ضد عفونی کننده در آن‌ها، فرد باید دکمه‌ای را فشار دهد. این دستگاه‌ها معمولا ظاهر ساده‌ای دارند، و به کاربر این امکان را می‌دهند که میزان مایعی را که به دستش می‌زند، کنترل کند.

ماده‌ای که به عنوان ضد عفونی کننده در دیسپنرها ریخته می‌شود با توجه به کاربرد و مکان مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. معمولا می‌توان در این دستگاه‌ها از صابون مایع، مایع یا محلول ضد عفونی کننده، صابون فومی یا فوم ضد عفونی کننده دست استفاده کرد. این نوع از دیسپنسرهای ضد عفونی کننده دست برای نصب در سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه‌ها، بیمارستان‌ها و مطب‌های پزشکان، باشگاه‌ها، هتل‌ها، و مراکز صنعتی کاربرد دارند.

نوع دیگری دیسپنسر ضد عفونی کننده دست وجود دارد که به صورت اتوماتیک کار می‌کند. برای استفاده از این دیسپنسرها نیازی به هیچ‌گونه تماس دستی نیست و همین موضوع می‌تواند تا حد زیادی از گسترش و انتقال میکروب‌ها و بیماری‌ها جلوگیری کند. این نوع دیسپنسرها معمولا ظاهری مدرن‌تر دارند و برای استفاده در مکان‌های عمومی و پر رفت‌ و آمد انتخاب بسیار مناسبی هستند. استفاده از دسپنسرهای اتوماتیک ضدعفونی کننده دست در بیمارستان‌ها، ساختمان‌های پزشکان، اداره‌ها، کارخانه‌ها، باشگاه‌ها و مکان‌های عمومی دیگر مرسوم است.

برای خرید دیسپنسر مناسب باید به چه نکاتی توجه شود؟

اگر قصد خرید دیسپنسر ضد عفونی کننده دست را دارید، باید ابتدا چند نکته را در نظر بگیرید.

نوع مصرف: مشخص کنید که می‌خواهید از دیسپنسر ضد عفونی کننده دست چگونه استفاده کنید. اگر مکانی که قصد خرید دیسپنسر را برای آن در نظر گرفته‌اید، پر رفت و آمد نیست، ممکن است نیازی به خرید دیسپنسر نباشد و با خریدن یک بطری مایع دست‌شویی یا صابون مایع و قرار دادن آن در محیط، کارتان راه بیافتد. معمولا در سرویس‌های بهداشتی خانگی، آشپزخانه‌ها و حتی ایستگاه‌های کاری خلوت خرید دیسپنسر اقتصادی نیست. در چنین مکان‌هایی خرید یک مخزن ساده مایع دستشویی یا صابون کافی است.

مکان: پیش از خرید دیسپنسر محل نصب دقیق آن را در ذهنتان مشخص کنید. آیا قرار است این دستگاه را روی دیواری نصب کنید که فضای خالی زیادی ندارد؟ در این صورت باید دیسپنسرهای کم‌حجمی را در نظر بگیرید که برای استفاده در سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه‌های کوچک (رستوران‌ها) طراحی شده‌اند. قبل از خرید دیسپنسر محل دقیق نصب آن را طوری مشخص کنید که استفاده از آن برای افراد ساده و راحت باشد. معمولا توصیه می‌شود دستگاه را در ارتفاعی نصب کنید که حداقل ۶ اینچ فاصله با لبه سینک داشته باشد.

ظرفیت مخزن: پیش از خرید دیسپنسر، باید درباره‌ی حجم مخزن صابون آن فکر کنید. حجم مخزن باید با توجه به شلوغی محل نصب و میزان استفاده از محلول یا ماده ضد عفونی کننده تعیین شود. اگر مکانی که قصد خرید دیپنسر را برای آن دارید خلوت است و قرار نیست روزانه تعداد افراد زیادی از ماده ضدعفونی کننده آن استفاده کنند، با خرید یک دیسپنسر کوچک و جمع و جور می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید، ضمن آن‌که نیاز نیست سطحی بزرگی از دیوار را برای نصب آن پر کنید. اما اگر محل مورد نظر بزرگ و پر رفت ‌و آمد است، خرید یک دیسپنسر بزرگ می‌تواند تعداد دفعات پر کردن آن را کاهش دهد.

قیمت دیسپنسر ضد عفونی کننده دست

قیمت دیسپنسر ضد عفونی کننده دست با توجه به نوع، ابعاد، ظرفیت و تکنولوژی و جنس مواد به کار رفته در آن می‌تواند متفاوت باشد. قیمت یک دیسپنسر دستی، ساده، و کوچک می‌تواند چیزی در حدود ۱۵ دلار باشد. هر چه مخزن دیسپنسر مد نظر شما بزرگتر باشد، ظاهر آن زیباتر باشد، از مواد با کیفیت‌تری ساخته شده باشد و عملکرد آن نیز دقیق‌تر و خودکار باشد، قیمت آن بیشتر خواهد بود. قیمت دیسپنسر ضد عفونی کننده دست می‌تواند تا حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار هم باشد. بنابر این بهتر است پیش از اقدام به خرید دیسپنسر، نیاز خود را به خوبی شناسایی کنید و با توجه به آن، محصول مناسب را خریداری کنید.

منابع:

www.webstaurantstore.com

www.cleanitsupply.com

www.amazon.com

 

author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا