دانستنی هایی درباره ویروس ها

دانستنی هایی درباره ویروس ها

ویروس چیست؟

ویروس، یک عامل عفونی به اندازه ذره است و ترکیب ساده‌ای دارد. ویروس تنها می‌تواند در سلول‌های زنده حیوانات، گیاهان یا باکتری‌ها تکثیر شود. ویروس از یک کلمه لاتین به معنای «slimy liquid» یا «poison» است. در ادامه قصد داریم به تمامی سوالات شما در مورد ویروس و یکی از خطرناک‌ترین انواع آن یعنی ویروس کرونا پاسخ دهیم.

ویروس از چه چیزی ساخته شده است؟

ذرات ویروس از مواد ژنتیکی ساخته شده‌اند که درون یک پوسته پروتئینی یا کپسید قرار دارند. ماده ژنتیکی یا ژنوم ویروس ممکن است از DNA یا RNA تک رشته‌ای یا دو رشته‌ای تشکیل شده باشد و از نظر شکل ممکن است خطی یا دایره‌ای باشد.

ویروس‌ها چه اندازه‌ای هستند؟

اندازه ویروس‌ها از قطر ۲۰ نانومتر تا ۲۵۰-۴۰۰ نانومتر متفاوت است. بزرگ‌ترین ویروس‌ها قطری حدود ۵۰۰ نانومتر و طولی حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نانومتر دارند.

آیا همه ویروس‌ها کروی شکل هستند؟

شکل ویروس‌ها عمدتا دو نوع است: میله‌ای یا رشته‌ای، به دلیل آرایش خطی اسید نوکلئیک و زیر واحدهای پروتئینی و کره‌ای که در واقع چندضلعی‌های ۲۰ طرفه هستند.

چرا برخی از ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا خطرناک هستند؟

هنگامی که برخی از ویروس‌های ایجاد کننده بیماری وارد سلول‌های میزبان می‌شوند، خیلی سریع نسخه‌های جدیدی از خود تولید می‌کنند و اغلب از آنتی‌بادی‌های محافظ پیشی می‌گیرند. تولید سریع ویروس می‌تواند منجر به مرگ سلولی و انتشار ویروس به سلول‌های اطراف شود. برخی از ویروس‌ها با ادغام در ژنوم سلول میزبان، خود را تکثیر می‌کنند که می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن یا تشدید برخی از سرطان‌ها شود.

کرونا ویروس چیست؟

کرونا ویروس‌ها از خانواده ویروس‌هایی هستند که باعث ایجاد بیماری در حیوانات می‌شوند.  Covid-۱۹ ارتباط نزدیکی با سندروم حاد تنفسی (سارس) دارد که در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ شایع بود. ویروس سارس حدود ۸۰۰۰ نفر را آلوده کرد و حدود ۸۰۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند، اما خودش خیلی زود ریشه کن شد. دلیل ریشه کن شدن سریع سارس این بود که افراد آلوده خیلی سریع علائم را نشان می‌دادند و به شدت بیمار می‌شدند، به همین دلیل کنترل آن آسان بود.

کرونا ویروس دیگر، نشانگان تنفسی خاورمیانه (مرس) بود که اولین بار در سال ۲۰۱۲ به طور پراکنده خودش را نشان داد، حدود ۲۵۰۰ نفر را آلوده کرد و ۲۰۰ نفر را از بین برد.

ویروس کرونا یا کوید ۱۹ از این دو ویروس متفاوت است، زیرا طیف بیماری گسترده است و در حدود ۸۰ درصد موارد منجر به عفونت خفیف می‌شود. همچنین ممکن است بسیاری از افراد ناقل این بیماری باشند و علائمی از خود نشان ندهند، به همین دلیل کنترل آن بسیار سخت است.

تاکنون، حدود ۲۰ درصد از بیماران کرونا ویروس در وضعیت حاد قرار دارند و میزان مرگ و میر فعلی بسته به موقعیت مکانی و به ویژه دسترسی به مراقبت‌های خوب بیمارستانی بین ۰٫۷ درصد و ۳٫۴ درصد متغیر است.دانشمندان چینی معتقدند کوید ۱۹ به دو سویه جهش یافته است که یکی تهاجمی‌تر از دیگری است و همین امر ساختن واکسن را دشوار کرده است.

Coronavirus چگونه پخش می‌شود؟

مانند سرماخوردگی و آنفولانزا، هنگامی که فرد سرفه یا عطسه می‌کند، ویروس از طریق قطرات بسیار ریز پخش می‌شود. قطرات روی سطوح فرود می‌آیند، بر روی دست می‌نشینند و بیشتر پخش می‌شوند. افراد هنگام لمس دست‌های آلوده خود به دهان، بینی یا چشم، ویروس را می‌گیرند.از این رو، مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای محافظت از خود انجام دهید، تمیز نگه داشتن دست‌ها با شستن مکرر آن‌ها با آب و صابون یا ژل ضدعفونی کننده دست است.

آیا ویروس کرونا هوا برد است؟

منظور از ویروس‌های هوا برد، ویروس‌هایی هستند که به وسیله هوا نقل و انتقال می‌یابند. در این مورد که آیا این بیماری از طریق هوا منتقل می‌شود یا خیر، بحث‌هایی وجود دارد_هنوز هیچ مدرکی برای آن موجود نیست، اما این وضعیت می‌تواند تغییر کند. ویروس‌های هوابرد برای مدت طولانی‌تری نسبت به ویروس‌های دیگر در هوا می‌مانند و می‌توانند در سیستم‌های تهویه هوا پخش شوند.این بیماری فقط می‌تواند در بین افرادی که نزدیک به هم هستند، پخش شود.

بیماری کرونا تا چه حد جدی است؟

بر اساس داده‌های به دست آمده، این بیماری در ۸۰ درصد موارد خفیف است.

تقریبا در ۱۴ درصد موارد، ویروس باعث بیماری شدید از جمله ذات‌الریه و تنگی نفس می‌شود. در حدود ۵ درصد از بیماران منجر به نارسایی تنفسی، شوک سپتیک و نارسایی دیگر اندام‌ها می‌شود.طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، میزان مرگ و میر در ووهان بین ۲ تا ۴ درصد است، در حالی که در بقیه چین حدود ۰٫۷ درصد گزارش شده است.میزان مرگ و میر در سراسر جهان بسیار متفاوت است و دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد: کارشناسان معتقدند این امر می‌تواند با سن افراد مبتلا و وضعیت خدمات درمانی در هر کشور ارتباط داشته باشد.

آیا درمانی برای ویروس کرونا وجود دارد؟

درمان خاصی وجود ندارد، اگرچه پزشکان در حال کار روی واکسن ویروس‌هایی مانند مالاریا، ابولا و HIV هستند. نتایج اولیه امیدوارکننده به نظر می‌رسد اما تا زمان انجام آزمایش‌های کامل بالینی، پزشکان نمی‌توانند مطمئن باشند که این داروها مؤثر هستند.

کار برای تولید واکسن در حال انجام است، اما بعید است که تا سال آینده در دسترس باشد.

سخن پایانی

اقدامات احتیاطی بسیاری وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از خود در برابر ابتلا به ویروس‌های تنفسی از جمله ویروس کرونا از این نوع استفاده کنید که مهم‌ترین آن‌ها رعایت بهداشت فردی و ماندن در خانه است.

 

منابع:

www.britannica.com

https://www.telegraph.co

author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا