انواع روش‌های ضدعفونی کردن سطوح

انواع روش‌های ضدعفونی کردن سطوح

رعایت بهداشت و زندگی در فضایی عاری از میکروب و باکتری، موضوعی است که همواره مورد توجه اغلب افراد بوده است. با این حال، شیوع بیماری کرونا و گسترش روز افزون این ویروس، همه ما را بر آن داشته تا بهداشت فردی و اجتماعی را در سطوح بالاتری رعایت کنیم. امروزه، دغدغه اصلی بسیاری از ما این است که با استفاده از مواد ضدعفونی کننده سطوح موجود در اطراف خود را به خوبی گندزدایی کرده و از این طریق، احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند کرونا را کاهش دهیم.

پیش از هر چیز، لازم است توجه داشته باشید که تمیز کردن سطوح با ضدعفونی کردن آن‌ها تفاوت دارد؛ به این معنا که پاک کردن سطوح مختلف، به شما کمک می‌کند تا آلاینده‌ها و گرد و غبار را از روی آن‌ها تمیز کنید. این در حالی است که ضدعفونی کردن روندی است که در از بین بردن میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها موثر خواهد بود. منظور این است که ممکن است سطحی از نظر ظاهری تمیز بوده و با این حال، ضدعفونی و گندزدایی نشده و به انواع میکروب‌ها و ویروس‌ها آلوده باشد. آشنایی با انواع روش‌های ضدعفونی سطوح به ما کمک خواهد کرد تا کار گندزدایی را با توجه به برترین استانداردهای روز انجام داده و بازده آن را به حداکثر برسانیم.

مواد مناسب برای ضد عفونی کردن سطوح

بسیاری از مواد ضد عفونی کننده هم به صورت مجزا و هم به شکل ترکیبی در انواع محصولات مورد استفاده قرار گرفته و در روند مراقبت‌های بهداشتی نقش مهمی را ایفا می‌کنند. از آن جمله می‌توان به آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پراکسید و پراستیک اسید (Peracetic acid) اشاره کرد. الکل‌ها، ترکیبات حاوی کلر، فرمالدهید یا متانال، گلوتار آلدئید، فتال‌الدئید، فنول‌ها و ترکیبات کاتیون آمونیوم نوع چهارم (quaternary ammonium) همگی از اصلی‌ترین مواد ضدعفونی کننده سطوح به شمار می‌روند.

محصولات پاک کننده‌ای که در فرمول ساخت خود از این قبیل مواد شیمیایی استفاده کرده باشند باید مورد تأئید سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا قرار گیرند. در اغلب موارد، هر یک از محصولات به منظور خاصی تولید شده و روش استفاده از آن‌ها ممکن است با سایرین متفاوت باشد. بنابراین، کاربران پیش از هر کاری، باید برچسب کالا را به دقت مطالعه کرده و از انتخاب محصول مناسب اطمینان یابند.ضدعفونی کننده‌ها پس از خریداری قابل تعویض نخواهند بود، بنابراین، خرید مواد ضدعفونی کننده سطوح نامناسب، می‌تواند موجب صرف هزینه اضافی شود.

نکته:

استفاده مداوم از پاک کننده‌ها و ضدعفونی کننده‌های حاوی فرمالدهید، گلوتار آلدئید و کلر به خودی خود ممکن است سلامت فرد را به خطر بیاندازد. بنابراین، برای اجتناب از چنین مشکلی لازم است اقدامات احتیاطی را در نظر گرفته و در هنگام به کار گیری این محصولات از دستکش استفاده کرده و از تهویه مناسب محیط اطمینان یابید.

مشکلات شایع استفاده بیش از اندازه از مواد ضدعفونی کننده

آسم و برخی دیگر از بیماری‌های تنفسی از جمله مشکلاتی هستند که ممکن است در اثر استفاده بیش از اندازه از مواد ضدعفونی کننده سطوح ایجاد شوند. به این ترتیب، افرادی که دچار حساسیت بوده یا سابقه این قبیل بیماری‌ها را داشته باشند به سادگی ممکن است در محیط‌های بسته و در مجاورت دائم با این مواد از نظر بالینی دچار مشکل شوند. توصیه می‌شود که در صورت بروز چنین آسیب‌هایی کاربران در اسرع وقت محل مورد نظر را ترک کرده و در فضای باز و در معرض جریان هوای پاکیزه قرار بگیرند و در عین حال، استفاده از محلول ضدعفونی کننده مذکور را کنار گذاشته و ماده تمیز کننده دیگری را جایگزین کنند.

توصیه‌های مربوط به تمیز و ضدعفونی کردن سطوح خانگی

در دوره شیوع بیماری‌های واگیرداری نظیر کرونا، سطوحی که در اغلب مواقع در دسترس ساکنان منزل قرار داشته و به طور مداوم لمس می‌شوند باید به صورت مرتب تمیز و ضدعفونی شوند. از این جمله می‌توان به میزها، دستگیره درها، کلیدهای برق، توالت‌ها، روشویی‌ها، ظرفشویی و ریموت‌ها و دستگاه‌های تلفن و ... اشاره کرد.

لازم است توجه داشته باشید که هر سطحی به فراخور مواد سازنده آن باید با کمک محلول ضدعفونی کننده خاصی گندزدایی شود. توجه به این نکته به شما کمک خواهد کرد تا از تخریب لوازم منزل خود جلوگیری کنید. بنابراین، ابتدا لازم است به موارد ذکر شده بر روی برچسب مواد ضدعفونی کننده سطوح توجه کرده و پیش از مصرف، آن را با دقت مطالعه کنید.

روش ضدعفونی کردن سطوح سخت و غیر متخلخل

برای ضدعفونی کردن سطوح سخت در دوران شیوع بیماری واگیردار لازم است به موارد زیر توجه کنید:

 • در هنگام ضدعفونی کردن سطوح لازم است از دستکش استفاده کنید.
 • دستکش‌های یکبار مصرف را بعد از هر بار استفاده دور بیاندازید.
 • پس از خارج کردن دستکش، دست‌های خود را به دقت بشوئید.
 • سطو ح مورد نظر را ابتدا با استفاده از مواد پاک کننده‌ای نظیر آب و صابون یا اسپری مخصوص تمیز کنید.
 • سپس، با استفاده از مواد ضدعفونی کننده سطوح مورد نظر را گندزدایی کنید. لازم است این کار را با استفاده از مواد معتبر و تأئید شده انجام دهید.
 • برخی سطوح را می‌توان با استفاده از ترکیب رقیق شده مواد سفید کننده خانگی ضدعفونی کرد. توجه داشته باشید که محلول ضدعفونی کننده حداقل به مدت یک دقیقه باید بر روی سطح مورد نظر باقی مانده و سپس تمیز شود.
 • در هنگام استفاده از مواد ضدعفونی کننده سطوح از تهویه مناسب محل و تاریخ انقضای محصول اطمینان یابید.
 • هرگز سفیدکننده خانگی را با آمونیاک یا هیچ ماده پاک کننده دیگری مخلوط نکنید.
 • استفاده از محلول رقیق شده سفیدکننده‌های خانگی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا موثر خواهد بود.
روش رقیق کردن سفیدکننده‌های خانگی

برای رقیق کردن محصولات سفیدکننده و به کار گیری آن‌ها به عنوان مواد ضدعفونی کننده سطوح، لازم است 5 قاشق غذاخوری سفیدکننده را در 4 لیتر آب یا 4 قاشق چای‌خوری از این ماده را در یک لیتر آب ریخته و به خوبی هم بزنید.

روش ضدعفونی کردن سطوح نرم و متخلخل

کف پوش‌هایی نظیر فرش و موکت و انواع لوازم پارچه‌ای نظیر روکش مبل‌ها و صندلی‌ها هم باید به طور مرتب پاکیزه و ضدعفونی شوند. با این حال، لازم است ابتدا موارد درج شده بر روی برچسب این قبیل وسایل را با دقت مطالعه کرده و آن‌ها را با استفاده از مواد مناسب گندزدایی کنید.

حوله‌ها، ملحفه‌ها و سایر کالاهای خواب که از قابلیت شستشو برخوردار هستند هم باید با توجه به دستورالعمل ارائه شده بر روی برچسب کالا و با استفاده از مواد مناسب به طور مرتب شسته شوند. از تکاندن پوشاک و پارچه‌های شسته نشده اجتناب کنید؛ چرا که انجام این کار به گسترش ویروس در فضا کمک خواهد کرد.

توصیه‌های مربوط به ضدعفونی کردن سطوح لوازم الکترونیکی

برای تمیز و ضدعفونی کردن سطوح لوازم الکترونیکی نظیر گوشی‌های همراه و تبلت‌ها باید از دستمال تمیز یا پدهای مخصوصی استفاده کنید که به الکل 70 درصد آغشته شده باشند. دقت کنید که پس از پاک کردن این سطوح لازم است با دستمال دیگری آن‌‌ها را به خوبی خشک کرده و از تجمع مایع بر روی آن جلوگیری کنید. به علاوه، می‌توانید برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از ضدعفونی مکرر، این وسایل را با روکش مناسبی بپوشانید تا به سادگی تمیز شوند.

کاربرد دستگاه ضدعفونی کننده سطوح

استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده سطوح (Nocospray) از جمله ساده‌ترین روش‌هایی است که از شیوع بیماری و ویروس‌های کشنده جلوگیری می‌کند. با به کار گیری این دستگاه‌ها می‌توان کلیه سطوح سخت را ضدعفونی کرده و درصد بسیار بالایی از انواع ویروس‌های مقاوم را نابود کرد. استفاده از این دستگاه برای گندزدایی محیط‌های بیمارستانی، مراکز درمانی و مدارس و مکان‌های آموزشی توصیه می‌شود.

ویژگی‌های دستگاه ضدعفونی کننده سطوح

از ویژگی‌های اصلی دستگاه ضدعفونی کننده سطوح Nocospray می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده آسان
 • قابلیت حمل
 • انطباق‌پذیری
 • توانایی از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌های کشنده با دقت بسیار بالا
 • توانایی ضدعفونی کردن نقاطی که کم‌تر در دسترس بوده یا دستیابی به آن‌ها غیر ممکن است.
 • مقرون به صرفه بودن

لازم است توجه داشته باشید که رعایت بهداشت فردی و اجتماعی از بهترین روش‌های جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیرداری نظیر کرونا است.

 

منابع:

www.cdc.gov

www.nocospray.ca

 

 

 

 

 

 

 

author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا