پروتوکل های ضدعفونی و کنترل عفونت در مکان های عمومی (سالن اجتماعات و سالن های عمومی

پروتوکل های ضدعفونی و کنترل عفونت در مکان های عمومی (سالن اجتماعات و سالن های عمومی

نحوه ضد عفونی سطوح سالن اجتماعات و سالن‌های عمومی

 نوظهور بودن ویروس کووید 19 باعث شده است که دانشمندان نتوانند به صورت قطعی نظر بدهند که چه مدت ویروس ناشی از COVID-19 بر روی سطوح زنده باقی می‌ماند. به نظر می‌رسد این ویروس، همانند دیگر ویروس‌های این خانواده رفتار می‌کند و برای چند ساعت یا چند روز روی سطوح باقی می‌ماند. به همین خاطر ما نیاز به ضد عفونی کننده برای تمیزی سطوح خواهیم داشت.نحوه کاربرد ضد عفونی کننده و تمیز کردن سطوح به خصوص در اماکن عمومی مانند سالن‌های عمومی و سالن اجتماعات در از بین رفتن ویروس اهمیت دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

کاربرد ضد عفونی کننده چه اهمیتی برای بهداشت سطوح دارد؟

باید به این نکته توجه داشت که شستن سطوح با ضدعفونی کردن آن متفاوت است. محصولات تمیزکننده مانند صابون‌ها (یا مواد شوینده) و آب میکروب‌ها، خاک و ناخالصی‌ها را از روی سطوح پاک می‌کنند اما کاربرد ضد عفونی کننده است که در واقع ویروس را از بین می‌برد.البته استفاده از ضدعفونی کننده همیشه ضروری نیست مگر آن که در یک شرایط ویژه مانند شرایط کنونی قرار داشته باشیم. این مواد اگر به درستی استفاده شوند، ارگانیسم‌های میکروسکوپی را از بین می‌برند به طوری که دیگر نمی‌توانند آسیبی به ما وارد کنند.ضد عفونی سالن اجتماعات و سالن‌های عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این اماکن بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرند.کاربرد ضد عفونی کننده برای استریل کردن فضاهای عمومی ایمن‌ترین راه ممکن است و این کار باعث محافظت از خودمان و دیگران در مقابل انتقال این ویروس می‌شود.

طریقه صحیح ضد عفونی کردن سالن‌های عمومی و سالن اجتماعات

برای این که به ضروت ضدعفونی کردن صحیح سطوح پی ببریم لازم است، ابتدا به چند سوال زیر پاسخ بدهیم:

ضد عفونی کردن به چه اقدامی گفته می‌شود؟

ضد عفونی کردن به مجموعه اقدامات خاصی گفته می‌شود که یک شوینده قوی به کنترل، غیرفعال کردن یا از بین بردن عوامل عفونی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کند.

انتقال ویروس از چه طریق اتفاق می‌افتد؟

انتقال ویروس کرونا به سه طریق در امکان عمومی مانند سالن اجتماعات و سالن‌های عمومی می‌تواند اتفاق بیافتد:

  • از طریق عطسه و یا سرفه فرد بیمار
  • از طریق سطح آلوده
  • از طرق تماس با مایعات بدن، خون یا مدفوع فرد بیمار

بنابراین برای مکان‌های عمومی باید برنامه منظمی برای ضد عفونی کردن فضا وجود داشته باشد تا آلودگی از بین برود.

اقدامات لازم برای ضد عفونی سالن اجتماعات و سالن‌های عمومی

اولین قدم آن است که یک زمان‌بندی دقیق برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح سالن در نظر بگیرید.یک روز قبل از شروع ضد عفونی سالن اجتماعات درها و پنجره‌ها را باز کنید و از فن‌های تهویه برای افزایش گردش هوا  استفاده کنید.

در سالن‌ها، مناطقی که اغلب با دست لمس می‌شوند احتمال آلودگی بیشتری دارند. از جمله این موارد می‌توان به در ورودی، دسته‌های صندلی، دکمه‌های آسانسور، کلید و پریز برق، دستگیره در و میز اشاره کرد. کاربرد ضد عفونی کننده در اینجا مشخص می‌شود. با استفاده از این مواد باید تمام این سطوح را به طور کامل تمیز کنید.

برای انتخاب مواد ضد عفونی کننده هنگام تمیز کردن فضاهای عمومی، باید محصولاتی را انتخاب کنید که به یک‌باره و مطمئن سطوح را تمیز و ضد عفونی می‌کنند (به عنوان مثال، دستمال‌های مرطوب و محلول‌های تمیزکننده سطوحی که در فروشگاه وجود دارند و مهر استاندارد روی بدنه آن‌ها درج شده است.)

در زمان تمیز کردن سطوح باید افراد بهداشت فردی را نیز رعایت کنند. افرادی که به ضد عفونی و تمیز کردن مکان‌های عمومی می‌پردازند، حتما باید از دستکش و ماسک استفاده کنند، مرتب دستان خود را بشویند و از تماس دست به چشم و صورت خودداری کنند.

مراحل تمیز کردن سطوح مختلف سالن اجتماعات و سالن‌های عمومی

دو نوع سطح در سالن‌ها وجود دارد. کاربرد ضد عفونی کننده با توجه به سطح متفاوت است. در ادامه با معرفی سطوح به استفاده از انواع ضد عفونی کننده‌ها می‌پردازیم:

  • کاربرد ضد عفونی کننده در سطوح سخت (غیر متخلخل)

اگر سطوح اصلی سالن کثیف هستند، باید قبل از ضد عفونی کردن، آن‌ها را با استفاده از مواد شوینده یا صابون و آب تمیز کنید.برای ضد عفونی کردن سطوح سخت، می‌توانید از رایج‌ترین مواد ضد عفونی کننده در بازار استفاده کنید.همچنین می‌توانید از محلول‌های سفیدکننده رقیق شده خانگی (دارای حداقل 1000ppm  هیپوکلریت سدیم) استفاده کنید.

قبل از مصرف دستورالعمل کارخانه سازنده را برای استفاده از محلول ضد عفونی کننده دنبال کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید، مواد ضد عفونی کننده حداقل به مدت یک دقیقه باید روی سطح باقی بمانند سپس آن‌ها را تمیز کنید.

 حتما در هنگام استفاده از ضد عفونی کننده‌ها و بعد از آن تهویه هوا را روشن نگه دارید.به تاریخ انقضا ضد عفونی کننده‌ها دقت کنید؛ زیرا اگر تاریخ آن‌ها گذشته باشد ممکن است تاثیرگذار نباشند.

هرگز سفید کننده خانگی را با آمونیاک یا هیچ ماده پاک کننده دیگری با هدف تمیزی بیشتر مخلوط نکنید؛ زیرا برخی از ترکیب‌ها می‌تواند منجر به انفجار و آسیب رسیدن به شما شود.سفیدکننده خانگی رقیق شده می‌تواند به راحتی کروناویروس‌ها را از بین ببرد.برای کاربرد ضد عفونی کننده به شیوه زیر عمل کنید:

5 قاشق غذاخوری (1/3 فنجان) سفیدکننده خانگی را به یک لیتر آب یا 4 قاشق چایخوری سفیدکننده  را در هر لیوان آب اضافه کنید . از محلول به دست آمده برای ضد عفونی کردن استفاده کنید.

  • سطوح نرم (متخلخل)

 برای سطوح نرم (متخلخل) مانند صندلی، فرش و پارچه، ابتدا اگر آلودگی قابل مشاهده است آن را پاک کنید و با پاک‌کننده های مناسب این سطوح مانند شامپوهای شوینده فرش و مبل سطوح نرم را تمیز کنید. سپس آن‌ها را با آب گرم بشویید و خشک کنید.

author
تیم آرکا افشان

مدیریت محتوا